Nauka języka niemieckiego

Jak szybko i skutecznie nauczyć się języka obcego?

Nie ma dziś chyba ucznia, czy pracownika, który nie próbowałby znaleźć odpowiedzi na to pytanie. Awans, zdany egzamin, udane wakacje niejednokrotnie w dużej mierze zależą od poziomu opanowania języka obcego. Najskuteczniejszym sposobem na opanowanie języka jest oczywiście pobyt za granicą. Kursy językowe za granicą można wykupić cały rok, na różnych poziomach zaawansowania. Metoda „totalnego zanurzenia”, której zwolennikami są metodycy nauczania języków, jest w tym przypadku zupełnie bezbolesna. Język obcy towarzyszy uczniowi w naturalny sposób również po zakończeniu zajęć. Kursy językowe za granicą przynoszą z reguły szybki efekt, bardzo motywują do dalszej nauki. Widoczna jest poprawa swobody i płynności mówienia.

By utrzymać tempo rozwoju umiejętności językowych, warto dbać o kontakt z żywym językiem po powrocie do kraju. Czytać obcojęzyczne czasopisma i książki, oglądać filmy w oryginale. Liczy się również a może przede wszystkim systematyczność i konsekwencja. Tylko wtedy można mieć pewność, że liczne pomoce naukowe w postaci zeszytów ćwiczeń, fiszek, książek, zestawów multimedialnych, przyniosą jakikolwiek skutek. Ważna jest też osoba nauczyciela, który nie tylko ocenia i motywuje do dalszej nauki, ale też dobiera odpowiednie pomoce i metody pracy z danym uczniem dostosowując ich poziom do jego możliwości, potrzeb i problemów.

Oczywiście łatwość uczenia się języka jest sprawą bardzo indywidualną i trudno jest autorytatywnie orzec, że ta a nie inna metoda jest najbardziej skuteczna. Kursy językowe za granicą cieszą się popularnością, ponieważ oprócz zajęć językowych dają też możliwość spędzenia ciekawych wakacji, czy urlopu. Szkoły językowe znajdują się z reguły w miejscach atrakcyjnych turystycznie, z licznymi zabytkami i interesującą historią.

Nie ma jednak cudownego środka. Nawet najlepsze kursy językowe za granicą nie sprawdzą się, jeśli uczeń nie wykaże minimum zaangażowania. Tak naprawdę nauczyć można się również w 30-osobowej klasie, czy książek pozbawionych interaktywnych ćwiczeń i kolorowych obrazków. Pod warunkiem jednak, że się tego naprawdę chce.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (2 votes cast)
Jak szybko i skutecznie nauczyć się języka obcego?, 5.0 out of 5 based on 2 ratings

Dodaj komentarz