Nauka języka niemieckiego

Niemcy zadowoleni ze swoich zarobków (Deutsche zufrieden mit ihrem Gehalt)

Zaskakujący wynik w dobie kryzysu, dyskusji o płacy minimalnej itd. Co ciekawe, w podobny – pozytywny – sposób oceniają swoją sytuację zarobkową pracownicy w starych i nowych landach. (Odpowiednio 62% i 56% respondentów sądzi, że ich wynagrodzenie jest adekwatne do zaangażowania i wyników w pracy.

Więcej optymizmu przejawiali pracownicy administracyjno-biurowi.  Większość z nich jest zadowolona z płacy. Wśród pracowników fizycznych podobny wskaźnik określał stanowisko kompletnie przeciwne. Aż 54% respondentów na stanowiskach robotniczych i (tu zaskoczenie) urzędniczych mówiło o nieadekwatnym wynagrodzeniu.

 Mimo zdecydowanie przeważającego zadowolenia z dochodów 81% respondentów sądzi, że zasłużyło na podwyżkę. Przekonanie to wyraźniej cechuje pracowników fizycznych, spośród których 92% opowiada się za podwyżką.

 Brak wyraźnych tendencji odnośnie kształtowania się zarobków w przyszłości. 46% badanych sądzi, że w bieżącym roku będzie zarabiało więcej niż w poprzednim.  45% sądzi, że w ich dochód nie ulegnie zmianie. Tylko siedem procent badanych uważa, że będzie zarabiało mniej.

Na podstawie: www.rtl.de, 2013-01-12

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Dodaj komentarz