Nauka języka niemieckiego

Wielkie święto piwa (Das große Bierfest hat begonnen)

Nie ma chyba osoby, która nigdy nie słyszałaby o Oktoberfest. Nawet nieznający niemieckiego znakomicie kojarzą tę nazwę z wielkim świętem piwoszy. I nic dziwnego. Tradycja festynu sięga początków XIXw kiedy to 12 października 1810 roku z okazji ślubu bawarskiego następcy tronu księcia Ludwika I i księżniczki Teresy Saksońskiej zorganizowano wyścigi konne połączone z festynem dla ludności. Na tę pamiątkę coroczne święto piwa odbywa się na łące Teresy (Theresenwiese).

W tym roku Oktoberfest zaczął się 17 września i potrwa do 3 października. Gospodarze spodziewają się 6 milionów gości,  a każdy wypije przynajmniej jeden kufel. Warto podkreślić, że litrowy kufel piwa kosztuje niemało, bo prawie osiem euro. Mimo że cena wydaje się wygórowana, w dodatku co roku wzrasta, to z każdym rokiem rośnie zainteresowanie tą imprezą.

Na jubileuszowym Oktoberfest w 2010 roku spożyto około 7 milionów litrów piwa i zjedzono 530.000 tysięcy pieczonych kurczaków!

Wspaniały bawarski krajobraz, ludowe przebrania, pyszne jedzenie i wesoła atmosfera – to zalety tej znanej zabawy. Przez kilka dni panuje tu powszechna radość i zabawa. Imprezę rozpoczyna burmistrz Monachium, który punktualnie o godzinie 12, kilkoma uderzeniami drewnianego młotka, wybija szpunt w ogromnej beczce i toczy pierwszy strumień słynnego Spaten. Pierwszy łyk piwa wychyla gospodarz, czyli premier Bawarii. Wielki festyn otwiera wielotysięczny korowód, w którym maszerują orkiestry, jadą odświętne przystrojone wozy z piwem.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Dodaj komentarz