Nauka języka niemieckiego

PRÓBNA MATURA Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO 2012/2013 – cz. 1

W wypowiedzi pisemnej arkusza z OPERONU pojawił się temat dotyczący zwierzątka domowego, a dokładnie psa. W poprzednich latach też pojawiał się na egzaminie maturalnym temat zwierzątka domowego. Tym razem zamiast opisywać wygląd zwierzęcia należało przedstawić swoje odczucia związane z posiadaniem psa i stosunek do posiadania zwierząt. Uważam, że zadanie było dosyć łatwe jak na poziom szkoły ponadgimnazjalnej, ale pewien niepokój mogły wprowadzić użyte w treści polecenia wyrazy: niedawno, okoliczności, odczucia i stosunek do posiadania zwierzęcia. Zadanie było następujące:

 

Od niedawna jesteś właścicielem/właścicielką psa. Napisz e-mail do kolegi ze Szwajcarii, w którym:

- poinformujesz go, że od niedawna masz zwierzę

- przedstawisz okoliczności, jakie do tego doprowadziły

- opiszesz, jakie masz w związku z tym odczucia

- zapytasz o jego stosunek do posiadania zwierząt.

 

Przykładowe zwroty i słówka potrzebne do zrealizowania zadania:

niedawnoletzte Woche, gestern, am 1. September; zum Geburtstag (chodzi tu po prostu o użycie jakiegoś określenia terminu odnoszącego się do przeszłości; wcale nie trzeba używać słówka niedawno)

okolicznościeinen Hund zum Geschenk von…., zu Weihnachten, zum Geburtstag bekommen (pamiętaj, aby ta informacja była zgodna z podanym w poprzednim punkcie terminem)

odczucia z tym związane – ich freue mich; ich bin froh; ich habe Angst, dass …..

stosunek do posiadania zwierzątTiere mögen, lieben; Tiere sind (meiner Meinung nach) lieb

Powyższe zwroty pozwolą zrealizować to zadanie poprawnie i z pewnością są znane większości maturzystów. Dlatego nie należy się zniechęcać po przeczytaniu treści zadania, tylko zastanowić się, co tak naprawdę należy przekazać w kolejnych podpunktach zadania i które ze znanych zwrotów i słówek pomogą przekazać wymaganą treść.

Podobnie było z dłuższą formą użytkową. Zadanie było dosyć skomplikowanie sformułowane, ale po głębszej analizie ich realizacja nie powinna sprawić maturzyście większych trudności.

W zadaniu zaproponowanym przez OPERON pojawiły się takie słówka jak: wypowiedź, poruszyć, przypadek, poprawa relacji, skuteczny, martwić się i one mogły wydać się maturzyście trudne. Zadanie było następujące:

Przeczytałeś/ przeczytałaś ostatnio na niemieckim blogu wypowiedź matki, która skarży się na złe relacje ze swoim 18-letnim synem. Zareaguj na ten wpis i napisz do kobiety list, w którym:

- wyjaśnisz, dlaczego jej wypowiedź cię poruszyła, i napisz coś o sobie

- opiszesz krótko podobny znany ci przypadek i poinformujesz, jak ta historia się skończyła

- zaproponujesz sposób na poprawę relacji matki z synem i uzasadnisz, dlaczego będzie on skuteczny

- poradzisz jej, aby się nie martwiła, i będziesz życzyć wszystkiego dobrego

 

Przykładowe zwroty i słówka potrzebne do zrealizowania zadania:

-do punktu 1.: ich habe mich für Ihr Problem interessiert/ Ihr Problem hat mich berührt, weil ich das auch selbst erlebt habe/ weil es auch in meiner Familie Probleme gab. W drugiej części tego podpunktu można napisać o swoim wieku, czym się zajmujemy, o rodzinie, planach, itp.

do punktu 2 – tutaj jak najbardziej możemy odnieść się do tego, co napisaliśmy w pkt. 1 i kontynuować tą myśl; jeśli podobny problem miał miejsce w rodzinie, można napisać: Meine Tante hatte auch Probleme mit ihrem Sohn; Er hat schlechte Noten bekommen und die Schule geschwänzt; die Tante war mit meinem Cousin bei einer Beratungsstelle. Der erfahrene Psychologe hat ihnen erklärt, wie sie miteinander sprechen sollten; jetzt kommt meine Tante sehr gut mit ihrem Sohn aus.

do punktu 3 – chodzi tu o sformułowanie kilku porad, które pomogą poprawić relację z synem, np. Sie sollen mit ihrem Sohn offen sprechen; Sie sollen zusammen zu einer Beratungsstelle gehen; Sie sollen einen Psychologen um die Hilfe bitten; Meiner Meinung nach ist das eine gute Lösung; dadurch verbessern Sie Ihre Kontakte mit dem Sohn

do punktu 4 – Machen Sie sich keine Sorgen! Kopf hoch!; Denken Sie positiv! Sie finden bestimmt eine Lösung!, Ich wünsche Ihnen alles Gute!

 

Podsumowując: można zrealizować to zadanie bez znajomości takich słówek jak wypowiedź, poruszyć, przypadek, poprawa relacji, skuteczny, martwić się. Nawet wskazane jest szukanie innych wyrażeń i opisywanie pewnych zagadnień zamiast nazywać je jednym słowem, gdyż przypomnijmy w tym zadaniu jest określony limit słów i wynosi on od 120-150.

Ponadto należy pamiętać, że piszemy do nieznanej, starszej osoby, więc jest to list formalny, który należy rozpocząć zwrotem grzecznościowym typu „Sehr geehrte Frau…” (w nagłówku można podać ewentualną nazwę, jaką ta pani posługuje się na blogu)

Natomiast w arkuszu próbnym z OKE, jak dowiedzieliśmy się od tegorocznych maturzystów , w krótkiej formie należało napisać e-mail do koleżanki o przeprowadzce do nowego mieszkania a w dłuższej formie list do kolegi o udziale w szkolnym przedstawieniu teatralnym

Przy realizacji tych zadań nie obędzie się bez kilku tematycznych słówek. Zachęcamy do zapoznania się z naszą nowością, tzw. Niezbędnikiem maturzysty, tam znajdziecie przydatne słownictwo

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Dodaj komentarz