Nauka języka niemieckiego

Przyimki (Präpositionen)

W zależności od wybranego kryterium przyimki można podzielić na kilka grup. Jeśli kryterium podziału będzie przypadek, którym rządzi przyimek, to wyróżnimy przyimki łączące się z dopełniaczem, łączące się z celownikiem i te łączące się z biernikiem; istnieje też grupa tzw. przyimków zmiennych, które mogą wymagać albo celownika albo biernika. Jeśli pod uwagę weźmiemy treść, którą można wyrazić przy pomocy konkretnego przyimka, to wyróżnimy przyimki określające miejsce, czas oraz przyczynę.

W opisie tego zagadnienia zajmiemy się przyimkami określającymi miejsce, gdyż to sprawia uczącym się najwięcej trudności.

Dla określenia miejsca, do którego się udajemy (wohin?), używamy następujących przyimków: in, zu, an, auf, nach; np.

Heute Abend gehe ich ins Theater.

Wir gehen zu unseren Freunden.

Wie komme ich zur Post?

Mein Bruder fährt ans Meer.

Ich fahre an den See.

Meine Eltern fahren nach Italien.

Meine Nachbarn fahren in die Türkei.

Im Sommer fliege ich auf eine Insel.

Ich fahre zu meinen Großeltern auf das Land.

Zapamiętaj! Przyimek in stosujemy dla konkretnego obiektu, w którym się docelowo znajdziemy i dłużej w nim pobędziemy; przyimek zu używamy, gdy określamy kierunek, w którym się udajemy, bądź osobę do której idziemy; przyimek nach stosujemy w połączeniuz konkretną nazwą geograficzną miejscowości, miasta, państwa, kontynentu, występujących bez rodzajnika (jeśli te nazwy są stosowane z rodzajnikiem używamy przyimek in); przyimek an stosujemy z reguły w połączeniu z nazwą zbiornika wodnego, morza, jeziora, rzeki bądź obiektu przy którym się znajdziemy.

Uwaga! Po przyimku nach i zu występuje Dativ (celownik), a po przyimku in, an oraz auf występuje Akkusativ (biernik).

Dla określenia miejsca, w którym my się znajdujemy, bądź inne osoby czy przedmioty (wo?), używamy następujących przyimków: in, an, auf, neben, bei, hinter, vor, unter, über, zwischen, zu, np.

Ich bin in dem Kino. Er ist in Deutschland.

Er verbringt den Urlaub am Meer. Sie sind am See.

Sie bleibt zu Hause.

Letzte Woche war sie bei dem Arzt.

Das Heft liegt auf dem Tisch. Der Rucksack steht unter dem Tisch. Die Lampe hängt über dem Tisch. Das Fahrrad steht hinter der Garage.

Zapamiętaj! W odpowiedzi na pytanie wo? zawsze stosujemy celownik – Dativ

Uwaga! bei + dem = beim; an + dem = am; in + dem = im

Najczęściej popełniane błędy: niewłaściwy wybór przyimka, odmiana w niewłaściwym przypadku; brak użycia rodzajnika przez rzeczownikiem.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Nie można dodawać komentarzy.