W czasach globalizacji, rozwoju korporacji, łatwości podróżowania znajomość języka obcego stała się już standardem. I o ile nauka języka angielskiego towarzyszy młodzieży od najmłodszych lat, to niemiecki pojawia się zazwyczaj dopiero na wyższych poziomach edukacji, kiedy zdolności do przyswajania nowego języka słabną. Kiedy wkraczamy na zawodowe ścieżki awans, lepsze stanowisko, wyjazd służbowy niejednokrotnie w dużej mierze zależą od poziomu opanowania języka obcego. Wielu z nas zadaje więc sobie pytanie jak szybko nauczyć się języka obcego? Jak szybko nauczyć się niemieckiego?

Immersja, a nauka niemieckiego

Niektórzy twierdzą, że najskuteczniejszym sposobem na opanowanie języka jest pobyt za granicą. Kursy językowe za granicą można wykupić przez cały rok, na różnych poziomach zaawansowania. Metoda „totalnego zanurzenia/immersji”, której zwolennikami są metodycy nauczania języków, jest w tym przypadku zupełnie bezbolesna. Język obcy towarzyszy uczniowi w naturalny sposób również po zakończeniu zajęć. Kursy językowe z niemieckiego odbywane w Niemczech przynoszą z reguły szybki efekt. Widoczna jest poprawa swobody i płynności mówienia.

Co jednak w sytuacji, kiedy nie możemy sobie pozwolić na hm.. całkowite podporządkowanie naszego stylu życia pod naukę niemieckiego? Wtedy nie pozostaje nam nic innego, jak czytać obcojęzyczne czasopisma i książki, oglądać filmy w oryginale. Liczy się przede wszystkim systematyczność i konsekwencja. Tylko wtedy liczne pomoce naukowe w postaci zeszytów ćwiczeń, fiszek, książek, zestawów multimedialnych, przyniosą jakikolwiek skutek. Dla niektórych adeptów ważna jest też osoba nauczyciela, który motywuje do dalszej nauki i dobiera odpowiednie metody nauki.

Zaangażuj się w naukę niemieckiego!

Oczywiście tempo uczenia się niemieckiego, czy innego języka jest sprawą bardzo indywidualną i trudno jest autorytatywnie orzec, która metoda jest najbardziej skuteczna. Kursy niemieckiego za granicą cieszą się popularnością, ponieważ oprócz zajęć językowych dają też możliwość spędzenia ciekawych wakacji, czy urlopu. Szkoły językowe znajdują się z reguły w miejscach atrakcyjnych turystycznie, z licznymi zabytkami i interesującą historią.

Nie ma jednak złotego środka. Nawet najlepsze kursy językowe za granicą nie sprawdzą się, jeśli uczeń nie wykaże zaangażowania. Można uczyć się również na kursie niemieckiego w Polsce, w 30-osobowej klasie szkolnej, czy z książek pozbawionych interaktywnych ćwiczeń i kolorowych obrazków. Pod warunkiem jednak, że się tego naprawdę chce!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *