
Panele fotowoltaiczne są bardzo często montowane, między innymi na dachach Polskich domów. Choć największe zainteresowanie nimi minęło wraz z zakończeniem dotacji państwowych, to ceny energii elektrycznej w dalszym ciągu zachęcają do tego, aby posiadać własne źródło energii. Warto jednak porozmawiać o innym temacie, a mianowicie o utylizacji i recyklingu paneli fotowoltaicznych.
Panele fotowoltaiczne – co po tym, jak zostaną wyeksploatowane?
Choć panele fotowoltaiczne fizycznie są odporne, to ich wydajność z czasem spada. Nie jest to spadek nagły i gwałtowny, ale powoli postępujący w czasie. Zakłada się, że panele fotowoltaiczne uznajemy za nadające się do wymiany, kiedy ich wydajność spada do poziomu pięćdziesięciu procent wydajności wyjściowej. Wówczas należy je poddać utylizacji oraz jeśli jest taka możliwość recyklingowi. Wynika to jednakowo z faktu, że takie są przepisy oraz z uwarunkowań ekonomicznych. W naszym kraju panele fotowoltaiczne są traktowane jak elektro złom. Nie można więc ich utylizować jako zwykły odpad lub odpad gabarytowy. Muszą więc trafić na selektywne składowisko. Utylizacja paneli fotowoltaicznych jest wymagana, jednak nie jest to optymalne rozwiązanie. Recykling paneli fotowoltaicznych jest zdecydowanie lepszą opcją.
Dlaczego warto prowadzić recykling paneli fotowoltaicznych?
Utylizacja paneli fotowoltaicznych to niezbędne minimum, do jakiego jesteśmy zobowiązani, ale recykling paneli jest zdecydowanie korzystniejszy. Niestety prowadzenie recyklingu paneli nie jest to sprawa prosta i trzeba mieć to zdecydowanie bardziej zorganizowane. Jest to przyczyną tego, że w Polsce raczej dominują jeszcze składowiska. Rozwój recyklingu paneli fotowoltaicznych postępuje jednak szybko.
Jakie są zalety recyklingu paneli solarnych?
Jak wspomniano utylizacja paneli fotowoltaicznych to podstawa. Recykling daje dużo większe profity jednakowo osobom, które panele muszą oddać do utylizacji lub recyklingu, dla firmy, która panele poddaje recyklingowi oraz dla producentów paneli. Przede wszystkim trzeba powiedzieć, że z paneli solarnych można odzyskać osiemdziesiąt do dziewięćdziesięciu procent użytych materiałów. Firma recyklingująca sprzedaje odzyskany materiał producentowi paneli, dzięki temu nie musimy płacić za oddanie tych paneli, w niektórych przypadkach możemy nawet liczyć na zapłatę za oddane panele. Producenci paneli, którzy używają materiałów z odzysku, ponoszą duże mniejsze koszty produkcyjne, co również przekłada się na większe zyski. W takim układzie wszyscy zyskują.
Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na temat recyklingu paneli fotowoltaicznych, koniecznie zajrzyj na: https://lighthief.com/o-co-chodzi-w-recyklingu-paneli-fotowoltaicznych/
Podobne artykuły
Czy ciężko jest zostać zawodowym kierowcą w Niemczech?
Jestem studentem architektury PW! – czy mam z tego jakieś korzyści?
Finanse i bankowość jako nieodłączne elementy dzisiejszego świata.