22 lutego, 2024

TylkoNiemiecki

Wiadomości i refleksje

Kim jest ambiwertyk?

ambiwertyk

Czy uważasz się za introwertyka lub osobę, która woli spędzać czas sama ze sobą? A może jesteś ekstrawertykiem, który jest otwarty i towarzyski? Możesz też być osobą, która czasami jest introwertyczna, a innym razem ekstrawertyczna. Typy osobowości różnią się na skali od społecznych do samotniczych. Możesz należeć do któregoś z nich lub do żadnego. Nie ma jednak reguły, że trzeba być jednym lub drugim. Istnieją osoby, których typ osobowości znajduje się gdzieś pośrodku tej skali. Mają oni inny typ osobowości – są ambiwertykami. Osoby o tej osobowości potrafią przełączać się między introwertyzmem a ekstrawertyzmem. Dobrze czują się w sytuacjach społecznych, w których muszą rozmawiać z ludźmi. Równie dobrze czują się, spędzając czas w samotności.

Cechy ambiwertyka – co go wyróżnia?

Jeśli potrafisz przełączać się między byciem powściągliwym a towarzyskim, to najprawdopodobniej jesteś ambiwertykiem. Ambiwertykom nie przeszkadza praca w pojedynkę lub w grupie, nie mają też preferencji, jeśli chodzi o wybór między introwertyzmem a ekstrawertyzmem. Ten elastyczny typ osobowości działa na Twoją korzyść w środowisku zawodowym, gdzie możesz mieć do czynienia z różnymi ludźmi i wykonywać różnorodne zadania. Zdolność do adaptacji otworzy Ci drzwi do lepszych możliwości i przekonasz się, że jesteś bardziej otwarty na otoczenie. Osoby o takiej osobowości potrafią również dobrze bronić swoich racji. Potrafią rozdzielić swoje emocje i myśleć obiektywnie. W razie potrzeby może być asertywna, a w innych sytuacjach powściągliwa. Ambiwertycy dobrze sprawdzają się na stanowiskach związanych z obsługą klienta. Kontakty z klientami wymagają dużej cierpliwości i nawyku aktywnego słuchania – cechy, które posiadają ambiwerycy. Potrafią być jednocześnie świetnymi mówcami i słuchaczami. Innymi słowy, potrafią przekonywająco mówić i aktywnie słuchać, co dodatkowo pozwala im być ekspresyjnymi i otwartymi. Rozumieją i odpowiednio reagują na pragnienia i potrzeby innych osób, a nie jest tajemnicą, że empatia jest niezbędna dla silnych relacji międzyludzkich i współpracy.

Jakie życie prowadzi ambiwertyk?

Ekstrawertycy wolą więcej mówić, a introwertycy lubią obserwować i słuchać. Ambiwertycy wiedzą jednak, kiedy należy mówić, a kiedy słuchać. Ambiwertycy mogą otworzyć spotkanie, wygłaszając krótką mowę motywacyjną, a następnie dać pracownikom szansę opowiedzenia o własnych wyzwaniach i problemach. Dostosowanie się do osoby lub sytuacji wydaje się ambiwertykom czymś naturalnym. Wyobraź sobie, że jedziesz windą z nieznajomymi. Ekstrawertyk może zacząć rozmowę, ale introwertyk może włożyć słuchawki do uszu, aby uniknąć interakcji. Możesz wybrać jedną z tych opcji, w zależności od tego, co mówią inni pasażerowie. Ambiwertycy mogą czuć się jak w swoim żywiole w tłumie lub podczas spokojnego wieczoru w domu. Powiedzmy, że przyjaciel dzwoni z zaproszeniem na wieczór w ostatniej chwili. Ekstrawertyk prawdopodobnie przyjmie zaproszenie bez wahania, a introwertyk prawdopodobnie odmówi, chcąc zostać w domu. Ambiwertyk prawdopodobnie rozważy plusy i minusy tego konkretnego wyjścia. Może wybrać jedną z tych opcji.