
Kto to jest osoba apodyktyczna?
Osoba apodyktyczna lubi postawić na swoim i działać tak, jak chce. Wie, w jaki sposób zarządzać innymi osobami i ma motywację do takiego postępowania. Jej charakter nie jest łatwy, ale może być bardzo dobrą osobą. Przebywanie z apodyktyczną osobą nie jest łatwe. Najtrudniej dzieje się, gdy apodyktyczną osobą jest nasz szef. Wówczas trzeba wykazać się nie lada dyplomacją i przemyślnością, aby nas nie zdominował oraz całkowicie nie stłamsił i nie narzucił nam swoich poglądów i stylu życia, nie stał się osobą toksyczną dla pracowników. Będą takie tendencje, więc jeśli widać, że nie da się z taką osobą wytrzymać to oznacza, że koniecznie trzeba odejść z pracy i poszukać innego zatrudnienia dla siebie.
Jakie cechy posiada osoba apodyktyczna?
Osoba apodyktyczna to despota. Nie da się z nią dyskutować, należy spełniać jej życzenia i rozkazy. Zawsze należy realizować pomysły takiej osoby i robić to w sposób naprawdę perfekcyjny. Brak zadowolenia osoby apodyktycznej prowadzi do spięć, wybuchów, awantur oraz bardzo trudnych sytuacji w życiu codziennym.
Osoba apodyktyczna jest:
- uparta
- nieugięta
- pracowita
- silna
- o zdecydowanym charakterze
- nieustępliwa
- lubiąca zawsze postawić na swoim
Takie cechy charakteru są trudne, ale można przetrwać, stosując odpowiednie metody obcowania z taką osobą. Nie każdy potrafi sobie poradzić, ale niektóre osoby doskonale wiedzą jak współpracować z apodyktycznym szefem i nawet robią to całkiem sprawnie. Na pewno jest to bardzo dobre podejście, które przekłada się na pewno zadowolenie danej osoby i sprawia, że nie dochodzi do poniżających sytuacji.
Jak radzić sobie z osobą apodyktyczną?
Nie wolno awanturować się i kłócić, krzykiem wiele się nie zwojuje. Dobrze jest negocjować w sposób naprawdę spokojny, bez zbytecznych krzyków. Można tak argumentować, aby osoba apodyktyczna przyjęła nasze argumenty za swoje i tak też przedstawiała je innym osobom. W kontaktach z osobą apodyktyczną należy być osobą asertywną, zachowywać pewien dystans, być bardzo spokojnym i opanowanym. Należy używać argumentów i nie tłumaczyć się ze swoich decyzji. Kompromisy są też dobrym sposobem, ponieważ dają wiele korzyści obydwu stronom.
W kontaktach z osobami apodyktycznymi sprawdzają się konsekwencja, spokój, opanowanie, asertywność. Nie należy bynajmniej pokazać strachu i podporządkować się apodyktycznemu człowiekowi, ponieważ oznacza to pełne podporządkowanie oraz zajęcie od razu gorszej pozycji wyjściowej.
Jak inaczej określamy osobę apodyktyczną?
O osobie apodyktycznej często mówi się tyran, despota, dyktator, osoba nie tolerująca sprzeciwu, uparciuch. Jest to osoba bardzo trudna we współżyciu, z którą nie każdy potrafi sobie poradzić w codziennym życiu oraz funkcjonowaniu.
Polacy są przyzwyczajeni do tego, że wielu szefów jest apodyktycznych i trzeba z nimi przetrwać. Jednak nie można godzić się na wszystko i dawać się poniżać. Osoby apodyktyczne są trudne w codziennym życiu oraz funkcjonowaniu. Warto zatem obrać konsekwentne postępowanie i nie pozwolić dyktatorowi na poniżanie danej osoby.
Podobne artykuły
Kim jest ambiwertyk?
Toksyczne relacje – jak się od nich uwolnić?
Jak poradzić sobie z kompleksami?