22 lutego, 2024

TylkoNiemiecki

Wiadomości i refleksje

Toksyczne relacje – jak się od nich uwolnić?

Toksyczne relacje

Czym są toksyczne relacje?

Toksyczne relacje mogą niszczyć życie. Nie warto w nich tkwić, znacznie lepiej jest uwolnić się od nich jak najszybciej, aby przywrócić porządną równowagę w życiu każdej osoby. Toksyczne relacje mogą być męczące, mogą prowadzić do depresji, bezsenności, problemów psychicznych. Lepiej uwolnić się od takich relacji i poczuć się o wiele lepiej. Nie są one na pewno godne uwagi i nie sprawdzają się tak, jak można byłoby tego oczekiwać. Toksyczne relacje można mieć z rodziną lub znajomymi.

Jak wygląda toksyczna relacja – objawy

Toksyczna relacja jest bardzo szkodliwa. Może szkodzić przez wiele lat. Ma ona jednak dość wyraźne objawy – na przykład rodzice kontrolują życie dorosłego dziecka, wtrącają się we wszystko, nie dają odetchnąć takiej osobie. Warto zatem zadbać o to, by odciąć pępowinę i dać rodzicom jasny komunikat – jestem osobą dorosłą i chcę się rozwijać. Nie chcę cierpieć z powodu toksycznych relacji, lecz poczuć się dobrze sama czy sam ze sobą. Rodzice początkowo mogą czuć się urażeni, ale ostatecznie zrozumieją dziecko. Będą mieli czas na zrozumienie własnej sytuacji oraz swoich problemów. Dokładnie tego potrzebują i to powinni sobie zorganizować. Relacje nie mogą być toksyczne, powinny układać się dobrze oraz korzystnie dla każdej zainteresowanej osoby. Toksyczność jest szkodliwa, dlatego należy ją zwalczać i dbać o rozwój dobrych relacji. Dobre relacje dają zadowolenie, bliskość, pozytywne emocje. Na tym warto się skupić.

Toksyczna relacja ma pewne objawy – jest to niskie poczucie własnej wartości, ponieważ np. partner zrzuca winę za wszelkie niepowodzenia na daną osobę, umniejsza zalety danej osoby oraz jej atrakcyjność i stosuje szantaż emocjonalny – mówi, że zrobisz coś, skoro go kochasz lub wymusza pewne zachowania, powołując się na miłość danej osoby. Takie zachowania są naprawdę niepożądane, a osoba tak traktowana powinna czym prędzej zrezygnować z danego związku.

Dlaczego tkwimy w toksycznych relacjach?

Toksyczne relacje mogą być szkodliwe i nie dają niczego dobrego. Osoba przebojowa staje się nieśmiała, zastraszona, źle się czuje, ale nie potrafi wyjść z takiej relacji. Dlaczego tak się dzieje? Pojawia się syndrom ofiary i kata, czyli związek łączący mocno obie strony takiego toksycznego związku. Osoba dynamiczna i przebojowa dobrze się czuje poniżając drugą osobę i prowadzić do jej degradacji. W toksycznych relacjach ludzie tkwią z wygody i przyzwyczajenia. Jeśli poczują dyskomfort to ostatecznie zrezygnują z takiej toksycznej relacji i wszystko ułoży się bardzo dobrze. Toksyczna relacja nie jest możliwa do akceptacji. Koniecznie trzeba z niej wyjść i to najprędzej, jak się tylko da. Na tym polega taka sytuacja. Jakość jest ważna, a toksyczne relacje nie są dobre dla nikogo, można być tego jak najbardziej pewnym. Toksyczność jest szkodliwa i koniecznie należy przed nią uciec. Nie warto godzić się na negatywne emocje i coraz gorszą jakość życia. To nie jest dobre dla żadnej osoby pogrążonej w problemach toksycznego związku.